Te mitől félsz a legjobban?
Te mitől félsz a legjobban?
Mindenki fél valamitől, még a legbátrabb emberek is. Az, hogy mitől és az érzés mennyire intenzív, embere válogatja. Ha félelem nélkül akarunk élni, meg kell tanulnunk felismerni és leküzdeni.
A félelem jellemzői, típusai
Nyomasztó érzés, szoborrá válás, szapora szívverés, fokozott izzadás, tágra nyílt szemek - csak néhány tünet, ami akkor jelentkezik, ha félünk valamitől. Félni sok mindentől lehet. A külső félelem az, amit egy rajtunk kívülálló dolog vált ki, amit kerülni szeretnénk: magasság, pókok, rágcsálók. A belső félelem az, amihez negatív érzelmet társítunk: a nyilvános beszédtől vagy a bezártságtól való rettegés. Mások reakciójától, egy találkozás kimenetelétől vagy akár a szomorúságtól is félhetünk. Sokszor nem is tudatos, hogy mennyi olyan dologtól rettegünk, ami a mindennapjaink része. Félelem, hogy időben beérjünk a munkahelyünkre. Fontos megbeszélés előtti pánik, hogy milyen lesz a másik fél visszajelzése. Vagy attól való félelmünk,hogy a szeretteink mindig biztonságban legyenek.
A félelem felismerése
Ha konkretizálni tudjuk, hogy mitől félünk, akkor kiszűrhetjük annak a lehetőségét, hogy szembe találjuk magunkat vele. Ha félünk a nagyobb tömegben, akkor nem fogunk koncertre menni. Nem nézünk horror filmeket, ha nyugtalanok leszünk tőlük. A legfontosabb az, hogy ismerjük fel a félelmeinket, és ha fülön csíptük őket, akkor érdemes megállnunk egy percre és elgondolkodnunk. Lehet, hogy a félelmeinket mi generáljuk és akár gyermekkorunktól hordozzuk. Biztos, hogy ennyire félünk, vagy már megszokássá vált az, hogy féljünk? Ezt a kérdést magunknak kell megválaszolnunk.
A félelem leküzdése
El kell fogadnunk, hogy a félelmünk létezik és szembe kell néznünk vele. Mi a legrosszabb ami megtörténhet? Megéri a félelmeink miatt elhalasztani életünk nagy lehetőségeit? Le kell magunkban vetíteni a lehetséges jövőképet. Ha olyan dologról van szó, amire van ráhatásunk, akkor keressük meg a megoldásokat és cselekedjünk. Ha viszont olyan dolog miatt rettegünk, amire nem tudunk hatással lenni, akkor tovább kell lépnünk és el kell engednünk. Például ha attól félünk, hogy megfázunk nyáron a hőségben, az csak felesleges energiapazarlás. Ezzel szemben ha félünk, hogy télen betegek leszünk, ha megfázunk, akkor tegyünk ellene, előzzük meg és öltözzünk fel, szedjünk vitaminokat.
Van, hogy azért nem merünk szembenézni a félelmeinkkel, mert önmagunkban nem bízunk. Ha csak egy dologgal kapcsolatban győzelmet aratunk, máris nőni fog az önbizalmunk. Sokkal több mindenre vagyunk képesek, mint ahogy azt gondoljuk. Bátornak kell lennünk.