Amit a szénhidrátszegény diétáról tudni kell
Amit a szénhidrátszegény diétáról tudni kell
A szénhidrát szegény diéta, vagy más néven a low carb diéta alapja a csökkentett szénhidrát bevitel. Ennek van egy szélsőséges megközelítse is, amikor teljesen elhagyjuk a szénhidrátot, amit Atkins diétának nevezünk.
Manapság sokan próbálják teljesen elhagyni a szénhidrátot az étrendjükből, ám mindenképpen meg kell említeni, hogy a szervezetnek szüksége van a szénhidrátra, amiből az energiát meríti. Így érdemes ésszerű keretek között csökkenteni ennek bevitelét, és inkább a három makrotápanyag (szénhidrát, fehérje, zsír) arányára figyelni.
Korlátozni kell a szénhidrát bevitelt. Ide tartoznak az egyszerű szénhidrát tartalmú élelmiszerek (például: kenyér, tésztafélék, péksütemények), bizonyos zöldségek és gyümölcsök.
Az alacsony szénhidráttartalmú zöldségeket fogyaszthatjuk, ilyen például a brokkoli, spenót, kelbimbó, uborka, cukkini, padlizsán, sárgarépa, paradicsom és a zöld saláták.
Lassan felszívódó szénhidrátokat lehet fogyasztani, ennek besorolásában segítségünkre van a glikémiás index, ahol felszívódásuk szerint fel vannak sorolva. Minél alacsonyabb egy tápanyag vagy élelmiszer glikémiás indexe annál lassabb annak a felszívódása.
Magasabb fehérje bevitel javasolt. Ide sorolhatjuk a szárnyasokat, marhát, bárányt, halakat, tojást. Fogyasszunk olajos magvakat és hüvelyeseket.
Kerüljük a bő olajban sült ételeket, inkább kevés zsiradékban süssünk, vagy pároljuk ételeinket.
Helyettesítsük termékeinket:
- fehér liszt -> teljes kiőrlésű zabliszt, rozsliszt
- zsemlemorzsa -> zabkorpa
- tészták -> durum tészták
- cukor -> stevia vagy eritrit
Ha ezeket az alapelveket betartjuk azt vehetjük észre, hogy sokkal energikusabbak vagyunk, akár elindulhat a fogyás is.
Viszont mindig kerüljük a gyors fogyást ígérő és szélsőséges diétákat. Mindig az egyensúlyra törekedjünk, így kitartással elérhetjük a céljainkat.