Az életmódváltás 12 pillére - 2. rész
Az életmódváltás 12 pillére - 2. rész
Az első részben az célok kitűzésével és az étkezéssel kapcsolatos témákat vettük át. De nézzük, hogy mivel tudjuk még támogatni az életmódváltásunkat, diétánkat.
Vitamin és ásványi anyag bevitel, táplálékkiegészítők
A rendszeres testmozgás hatására megnőhet a vitamin szükségletünk így fogyasszunk jó minőségű multivitamin készítményt, B-, C-, D-vitamint, magnéziumot és omega 3 zsírsavat.
Az edzések hatékonyságát növelheted L-karnitinnel, ami elősegíti a zsírégetést, teljesítményfokozó, csökkenti a fáradságérzetet.
Folyadék bevitel
Az emberi szervezet 65-70% víz, ezért is nagyon fontos a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása.
A napi folyadék beviteledet szénsavmentes ásványvízből fedezd, vagy zöld teából.
Az elfogyasztott mennyiség legyen 2-3 liter, ami az edzés napokon nőhet 1-1,5 literre.
A vizet ízesítheted citromlével, uborkával, mentalevéllel, vagy pár szem gyümölccsel (eper, áfonya, málna).
Ne fogyassz bolti gyümölcsleveket, light üdítőket.
Rendszeres testmozgás
Keress egy olyan mozgásformát, amit szívesen végzel. Legyen az futás, bicikli, úszás, jóga, kondi termi edzés. A lényeg a rendszerességben van. A választott mozgásformát végezzük heti 3-4x, 45-60 percben. Fontos a változatosság, ne minden nap ugyanazt a mozgásformát végezd, variáld az edzéseid. Ha egyedül nem megy, akkor keress fel egy személyi edzőt, aki segít elérni a céljaid, egy személyre szabott edzéstervvel.
Alvás
A szervezetnek átlagosan 7-9 óra alvásra van szüksége.
Hosszútávon a kevés és rendszertelen alvás nem, hogy fáradékonyságot okoz, de sok betegség okozója, és a kialvatlanság ráadásul hízáshoz is vezethet. Mivel a szervezetünk jobban fogja kívánni a szénhidrátban dús, cukros ételeket, hogy mihamarabb energiához jusson.
Stressz kerülése
Nagyban közrejátszik a stresszes életmód abban, hogy nem sikerül elérni a célod. A stressz negatív hatásai a test működésére többek között a depresszió, hangulatingadozás, alacsonyabb fájdalomküszöb, gyengébb immunrendszer, emésztési zavarok (pl. lassú emésztés) emelkedő vérnyomás és/vagy pulzus, fokozott zsírraktározás, fokozott izzadás és folytonos fáradtságérzet és rengeteg betegség okozója is.
Szinte lehetetlen 100%-ig elkerülni a stresszhelyzeteket, de az alábbi tippek rendszeres alkalmazásával jelentősen csökkenthető a stressz mértéke: előre tervezés, jóga, meditáció, masszás, rendszeres sportolás, természetben töltött idő, kirándulás, megfelelő alvás, pihenés.
Türelem
Légy türelmes, ne add fel az első nehézségnél. Ez nem egy fogyókúra, ami pár hétig tart, majd jön a jojó effektus, hanem egy életmódváltás.